Elektrownia wodna Nysa

Jest to elektrownia przepływowa. Jej historia sięga XIX wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie małej elektrowni wodnej, która miała służyć do zasilania pomp miejskich wodociągów.

Poznaj naszą elektrownię

Moc zainstalowana elektrowni wynosi 760 kW. Część podwodna składa się z dwóch niezależnych bloków. W bloku nr 1 zainstalowany jest hydrozespół nr 1 z turbiną Francisa – w eksploatacji od 1927 roku. Blok nr 2 – koncentruje się na doprowadzeniu wody do turbiny kanałem krytym o długości ok. 19 m (przepływ bezciśnieniowy) skąd specjalnie wykształconym przewodem w obudowie żelbetowej woda przepływa pod podciśnieniem do komory turbinowej (w układzie lewarowym).

W bloku zainstalowany jest nowy hydrozespół Flygt. Turbina, przekładnia, generator – stanowią jeden monolit zanurzony w wodzie. Ten nowy hydrozespół umieszczono w bloku elektrowni, po częściowym wyburzeniu stropów i ścian, wybudowanego w 1927 roku budynku.

Znajduje się tu również hala maszyn, rozdzielnia energetyczna, stacja transformatorowa oraz pomieszczenia gospodarcze i biurowe.

W latach 2013-2017 przeprowadzono gruntowną modernizacje stopnia piętrzącego Nysa. W ramach modernizacji TAURON Ekoenergia sp. z o.o. przekazał istniejący jaz dla RZGW o/Wrocław, który został rozebrany. Nieco powyżej starego jazu został wybudowany nowy z trzyprzęsłowymi zamknięciami klapowymi. W ramach tej samej modernizacji został również przebudowany wlot i wylot do turbozespołów przy budynku elektrowni.

Lokalizacja

Elektrownia wodna Nysa usytuowana jest na prawym brzegu rzeki Nysa Kłodzka na terenie miasta Nysa.

Budowa elektrowni

Elektrownię budowano dwuetapowo. W latach 1913-1915 zbudowano i oddano do eksploatacji jeden turbozespół, natomiast kolejny dobudowano w latach 1925-1927. 

Zdjęcia elektrowni

Zobacz galerię zdjęć naszej elektrowni wodnej Nysa

Dane techniczne

Interesujesz się informacjami na temat turbiny albo generatora elektrowni? Chcesz wiedzieć jaka jest moc instalowana albo natężenie przepływu? Kliknij "rozwiń" i poznaj dane techniczne.

 • Dane Turbozespołu  Nr 1 Nr 2 
   TURBINA
   Rok budowy  1923  1923
   Typ  Francis  Kaplan z przekładnią
   Wytwórca  Vulcan  FLYGT
   Moc instalowana [kW]  965  315
   Natężenie przepływu [m3/s]  22,5  10,5
   Spad [m]  3,4  3,4
   Prędkość obrotowa [obr/min]  750  750
   GENERATOR
   Rok budowy  1923  1993
   Typ  synchroniczny  asynchroniczny
   Wytwórca  SSW  SSW
   Moc [kVA]  925  420
   Współczynnik mocy  0,7  0,75
   Napięcie [kV]  3,0  3,0
   Prędkość obrotowa [obr./min]  750  750