Ciekawostki

Poznaj ciekawe fakty o naszych elektrowniach!

Nasze elektrownie w grze komputerowej!

Trzy spośród naszych elektrowni wodnych:

elektrownia wodna Złotniki,

elektrownia wodna Pilchowice I,

elektrownia wodna Leśna

zostały wykorzystane w grze komputerowej "Śladami Ethana Cartera". Na pewno zasługą tego była ich ciekawa historia oraz wspaniały krajobraz, która rozciąga się wokół każdej z nich. 

"Śladami Ethana Cartera" jest grą typu geocaching, która łączy wirtualną rozrywkę z możliwością wyjścia z domu i przeżywania zabawy w realnym świecie. 

Set jetting

Jest to zwiedzanie miejsc, w którym nakręcone zostały filmowe hity. Dzięki temu zjawisku popularność zyskała m. in. Nowa Zelandia za sprawą "Władcy Pierścieni". Analogiczny wpływ mają także miejsca dostępne w grach. Tereny naszych elektrowni stanowią częsty cel podróży dla fanów gry "Śladami Ethana Cartera"!

Geocaching

Jest to gra terenowa z wykorzystaniem odbiornika GPS. Polega ona na poszukiwaniu skarbów, które wcześniej zostały ukryte przez innych uczestników gry. Zabawa ta dostarcza na pewno niezapomnianych wrażeń, a także sporej ilości wartości edukacyjnych!

Złotniki, Pilchowice I, Leśna

Farma wiatrowa Zagórze

Farma wiatrowa
Farma ta została uruchomiona w 2003 r. i stanowi jedną z pierwszych "zawodowych" farma wiatrowych w Polsce. Mimo, że energia wiatrowa nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna, TAURON inwestuje w nowe technologie przyjazne środowisku!

Muzeum Wsi Opolskiej

Część starego wyposażenia elektrowni wodnej Brzeg przekazaliśmy do Muzeum Wsi Opolskiej jako eksponat do powstającego Muzeum Odry. Zwiedzający mogą z bliska obejrzeć oryginalne hydrozespoły elektrowni!

Nowe jezioro

Jezioro Turawskie powstało w latach 1933-1939, żeby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze. W tym celu zlikwidowano miejscowości: Zamoście, Krzyślinę, Łuk oraz Pustków. Elektrownię Turawa na tym obszarze uruchomiono w 1937 roku. 

Słynni artyści

Elektrownia wodna Wrocław I jest dziełem kilkorga sławnych twórców:

architekta M. P. E. Berga
metaloplastyka prof. Jaroslava Vonkiarchitekta Ludwiga Moshameramalarza Hansa Leistikowa czyrzeźbiarza Roberta Bednorza

Ścier drzewny

Na przełomie XIX i XX wieku na terenie elektrowni wodnej Szklarska Poręba I znajdowała się wytwórnia ścieru drzewnego.

Młyn wodny

Przez długi czas spiętrzaną wodę w elektrowni wodnej Włodzice wykorzystywano do napędu młyna wodnego, znajdującego się w miejscowości Włodzice Małe.