O Spółce

Wytwarzamy zieloną energię z wody, wiatru i słońca.
Nasze elektrownie położone są w województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim.
Poznaj nas i naszą działalność.

Elektrownie wodne

34 elektrownie wodne
85 turbozespołów

Elektrownie wiatrowe

11 farm wiatrowych
200 turbin wiatrowych

Elektrownie słoneczne

2 farmy fotowoltaiczne
46 tys. paneli fotowoltaicznych

Kilka słów o nas

Geneza spółki TAURON Ekoenergia sięga Zakładu Energetycznego Jelenia Góra, a dokładniej jednej z jego wczesnych części: Rejonu Elektrowni Wodnych.
W styczniu 2004 roku elektrownie te -13 obiektów - wydzielono z majątku zakładu energetycznego i stworzono odrębną spółkę pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Nieco ponad półtora roku później (w październiku 2005 roku) majątek Spółki powiększył się o kolejnych 15 elektrowni.

Były to obiekty należące wcześniej do Zakładów Energetycznych w Wałbrzychu, Wrocławiu i Opolu. Zmian dokonywano w ramach Rządowego Programu dla Elektroenergetyki, który z kolei powstał w odpowiedzi na dyrektywy unijne regulujące zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że podejmowane działania miały zapewnić skonsolidowanie podmiotów zajmujących się energią elektryczną, jednak przy jednoczesnym zachowaniu zasady rozdzielenia wytwórców energii elektrycznej, od jej dystrybutorów i sprzedawców. W efekcie konsolidacji w sektorze energetycznym, południowo-zachodnia część Polski została objęta działaniem Grupy TAURON Polska Energia S.A.

Nasza misja:
TAURON Ekoenergia produkuje energię ze źródeł odnawialnych, wykorzystując najlepsze praktyki i wieloletnie doświadczenie, przez co wspiera rozwój Grupy TAURON.

Ciekawostki historyczne

Kiedy wybudowano pierwszą wodną elektrownię w Polsce?

Jakich materiałów używano dawniej?

Poznaj te i inne ciekawostki dotyczące elektrowni wodnych oraz wiatrowych.

Źródła naszej zielonej energii