Poznaj naszą elektrownię
Budowę zbiornika i związanych z nim obiektów rozpoczęto w roku 1928. Na placu budowy pracowało ponad 2 tys. osób. Inwestycję ukończono w 1933 roku. Mało kto dzisiaj wie, że obszar na którym obecnie znajduje się Zbiornik Otmuchowski, jeszcze ok. 70 lat temu miejscami był porośnięty lasem. Znajdowały się tu również zapomniane już wsie, o istnieniu których świadczą tylko stare mapy.
Elektrownię budowano wraz ze zbiornikiem Otmuchów w latach 1928-1933 dzięki temu jest pięknie wkomponowana w otaczający krajobraz.
Ciekawostek technicznych znajdujemy tutaj więcej. Wystarczy spojrzeć na imponującą zaporę czy kanały wylotowe upustów, na komory turbin czy mechanizmy sterowania ich zamknięciami, wreszcie na konstrukcję siłowni energetycznej.
Architektura zdecydowanie odbiega od historycznych ceglanych elewacji śląskich czy pomorskich elektrowni wodnych pochodzących z początku XX w. Turbiny wykonała w 1932 roku firma Voith. Generatory prądu zmiennego – 6000 V przy 300 obrotach na minutę – stoją pionowo nad turbinami i są z nimi sprzężone długimi wałami. Aby ograniczyć długość tych wałów generatory umieszczone są prawie siedem metrów poniżej pomieszczenia hali maszyn, co w czasach kiedy budowano elektrownię było niezwykłym wyzwaniem technicznym. Ciekawa jest również architektura samego budynku elektrowni, który w całości został wykonany ze stali i szkła. Hala elektrowni posiada imponujące rozmiary: jest długa na prawie 100 metrów, szeroka na 16,7 metra i wysoka na ponad 11 metrów. Elektrownię budowano wraz ze zbiornikiem Otmuchów w latach 1928-1933 dzięki temu jest pięknie wkomponowana w otaczający krajobraz.