Czyściej nad Zalewem Pilchowickim!

08.06.2017
Już po raz dziewiętnasty przyjaciele i sympatycy TAURON Ekoenergii wzięli udział w akcji „Sprzątanie Zalewu Pilchowickiego”.
I jak co roku szybko rosła góra śmieci, którą tworzyły worki wypełnione butelkami (najczęściej plastikowymi), puszkami, a nawet częściami od samochodów i elementami sprzętu gospodarstwa domowego …. Takie „śmieciowe skarby” znajdowali uczestnicy tegorocznej akcji sprzątania brzegów Zalewu Pilchowickiego. W sumie zebrano ponad 400 studwudziestolitrowych worków śmieci i od razu zrobiło się czyściej.
W tym roku swoje reprezentacje wystawiły szkoły: Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze, Publiczne Gimnazjum Katolickie Św. Pankracego w Jeleniej Górze,  Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze reprezentowany przez dwie grupy, w tym jedna szczególnie nam bliska - klasa patronacka OZE,  Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim, Zespół Szkół Lubomierz, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Zespół Szkół we Wleniu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach. Jak widać ubiegłoroczna ciężka praca 
w niełatwych warunkach terenowych nie zniechęciła uczniów.

-  Nieustraszona ekipa 159 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół zebrała w tym roku  414 worków śmieci  – mówi  Anna Seinkbal koordynator akcji. – z czego 104 worki wypełniła dziewięcioosobowa grupa uczniów z Lubomierza. Nic dziwnego, że to właśnie do nich powędrowała gówna nagroda  (laptop).
 
Zwycięzców wspierał i prowadził z ramienia TAORON Ekoenergii - Robert Starzyński.
Uczniowie z „Mechanika” pod wodzą Łukasza Bogusiaka wrócili do szkoły z 42 calowym telewizorem, za 38 worków zebranych przez 7 osobowy zespół. Trzecia nagroda - wieża streofoniczna - pojechała do Rakowic, skąd ośmiu reprezentantów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Techicznych nazbierało 30 worków śmieci. Ich prace koordynowała Agnieszka Bartkowiak.
 
Zasłużony odpoczynek na polanie, przy grochówce, bigosie i kiełbaskach z grilla urozmaiciły kolejne, tym razem artystyczne, zmagania uczniów w konkursie pt. „Ziemia jest tylko jedna”. Główna nagroda ( telewizor 32 calowy) od poniedziałku służy  Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze. Uczniowie pięcioosobowej reprezentacji tej szkoły cieszyli się podwójnie; nie tylko udało im się wygrać nagrodę dla szkoły, ale każdy z nich otrzymał po tablecie. Nagrody jak najbardziej zasłużone, już chociażby za sam ubiór sceniczny!
 
Po wieży stereofonicznej, za drugie i trzecie miejsce w konkursie artystycznym, otrzymali uczniowie z Gimnazjum Katolickiego i z Jeżowa Sudeckiego.
 
Tyle faktów. A ile dobrych emocji, radości i uśmiechu … tego nie sposób opisać słowami. Wiele pozytywnej energii wytworzone zostało tego dnia przy elektrowni Pilchowice. A jej odnawialnym źródłem byli zarówno uczniowie jak i Pracownicy TAURON Ekeoenergii, którzy akcję wymyślili i od 20 lat prowadzą. Chyba właśnie takie postawy stanowiły fundament dla tak istotnego dziś - CSR.
 
No cóż tu po prostu trzeba być, więc zapraszamy za rok!

Fot. Piotr PierzchałaKilka ciepłych słów od organizatorów akcji na rozgrzewkę.

Fot. Piotr Pierzchała, Sprzątanie brzegów Zalewu Pilchowickiego.


Fot. Piotr Pierzchała, Konkurs dla uczestników akcji  „Nasza Ziemia jest tylko jedna” i…..Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” wrócili do szkoły z 42 calowym telewizorem, za 38 worków zebranych przez 7 osobowy zespół (fot.4)