Zalew Pilchowicki posprzątany!

08.06.2016
Już po raz osiemnasty przyjaciele i sympatycy TAURON Ekoenergia wzięli udział w akcji „Sprzątanie Zalewu Pilchowickiego”. W sumie zebrano ponad 600 studwudziestolitrowych worków śmieci i od razu zrobiło się czyściej. Po sprzątaniu był czas na zasłużony posiłek i … nagrody!

Uczniowie wybrali się na ten nietypowy, trzygodzinny  spacer zaopatrzeni w worki i rękawice. Zbierali to, co inni tutaj powyrzucali. Najwięcej było butelek plastikowych, worków foliowych, puszek i części od samochodów.  W tym roku swoje reprezentacje wystawiły szkoły: Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, Publiczne Gimnazjum Katolickie u Św. Pankracego w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze, Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim, Zespół Szkół Lubomierz, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Zespół Szkół we Wleniu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Rakowicach. To była ciężka praca w niełatwych warunkach terenowych.

-  Trzygodzinne sprzątanie zakończyło się górą śmieci, zebranych w  wypełnione po brzegi, 120 litrowe worki.  Ponad dwustuosobowa ekipa zebrała w tym roku  625 worków  – mówi Teresa Markiewicz koordynator akcji. Nasza akcja przynosi nie tylko wymierny efekt w postaci  wysprzątanych brzegów Zalewu Pilchowickiego, ale przede wszystkim znacznie podnosi świadomość ekologiczną młodzieży. Ciągle mamy nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy już nie będziemy musieli sprzątać.

Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Zespołu szkół w Lubomierzu. Grupa  zebrała  230 worków śmieci co w przeliczeniu na jednego uczestnika oznaczało zbieranie w tempie ponad 14 worków na osobę. Ich trud się opłacił. Zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Góra śmieci” i pilchowicką polanę opuścili z  dużym telewizorem. Z ramienia TAURON Ekoenergia przewodnikami grupy były panie:  Agnieszka Bartkowiak i Urszula Borowiecka.

Nagroda za drugie miejsce (również telewizor) - powędrowała do uczniów z Zespołu Szkół  Rzemiosł Artystycznych, którzy pod czujnym okiem Stanisława Witliba  zebrali 32 worki śmieci, co stanowiło ponad 8 worków na osobę.

Zestaw kina domowego zabrali ze sobą uczniowie Zespołu Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach, którzy zbierali w tempie  prawie siedem worków na osobę, co dało im III miejsce w konkursie i radość opiekunów, którymi z ramienia TEE był Łukasz Bogusiak.

Po sprzątaniu uczniowie i ich opiekunowie zebrali się na polanie, gdzie uzupełnili utracone kalorie pyszną grochówką, bigosem i kiełbaskami. Tutaj też odbyła się artystyczna cześć akcji i podsumowanie efektów sprzątania.

Szkolne drużyny miały możliwość powalczyć jeszcze w konkurencjach artystycznych. Młodzież próbowała sił w rozmaitych formach – skeczach, piosenkach i inscenizacjach tanecznych – a wszystko służyło ilustracji hasła „Ziemia jest tylko jedna”. Na jury największe wrażenie zrobił występ uczniów Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim. Piosenka ekologiczna w ich wykonaniu podbiła serca publiczności.

Organizatorem i sponsorem akcji „Sprzątanie Zalewu Pilchowickiego 2016” był TAURON Ekoenergia, przy wsparciu klubu żeglarskiego „Horyzont”, lwóweckiego nadleśnictwa, Karkonoskiego Centrum Gospodarki odpadami, MPGK w Jeleniej Górze, Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim oraz firm Vestas i Availon

No cóż tu po prostu trzeba być, więc zapraszamy za rok!


Fot. Piotr PierzchałaKilka ciepłych słów od organizatorów akcji na rozgrzewkę.


Fot. Piotr PierzchałaSprzątanie brzegów Zalewu Pilchowickiego. 


Fot. Piotr Pierzchała, Konkurs dla uczestników akcji  „Nasza Ziemia jest tylko jedna” i…..Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” wrócili do szkoły z 42 calowym telewizorem, za 38 worków zebranych przez 7 osobowy zespół (fot.4)


No cóż tu po prostu trzeba być, więc zapraszamy za rok!