Świat posprzątany!

19.06.2012
Już po raz szesnasty, w ramach akcji sprzątania świata, pracownicy TAURON Ekoenergii wraz z przyjaciółmi uporządkowali teren zalewu pilchowickiego. Grono przyjaciół chętnych do ciężkiej pracy z roku na rok jest coraz szersze.
W tym roku swoje reprezentacje wystawiły szkoły: Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Lubomierz, Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół we Wleniu, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim, Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w  Rakowicach Wielkich oraz Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie.
 
Trzygodzinne sprzątanie zakończyło się górą śmieci, zebranych w  wypełnione po brzegi, 120 litrowe worki.  Ponad dwustuosobowa ekipa zebrała w tym roku 602 worki.
 
Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwidaw Jeleniej Górze. Zebrali  169 worków  śmieci, co w przeliczeniu na jednego uczestnika tej grupy oznaczało zbieranie w tempie ponad 12 worków na osobę. Ich trud się opłacił. Zajęli pierwsze miejsce w konkursie „góra śmieci” i pilchowicką polanę opuścili z zestawem multimedialnym, na który składał się  telewizor plazmowy 42 cale wraz z kinem domowym.
 
Nagroda za drugie miejsce - telewizor LCD 42 cale -  powędrowała do uczniów Zespół Szkół Ekonomiczno -Technicznych w Rakowicach Wielkich, którzy uzbierali 95 worków śmieci w tempie prawie 8 worków na osobę.
 
Zestawy kina domowego zabrali ze sobą uczniowie Zespołu Szkół Lubomierz, zbierający prawie siedem worków na osobę oraz wychowankowie Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie.
 
Zarząd TAURON Ekoenergii ufundował szereg innych nagród m.in.: wieże, tablety, słuchawki bezprzewodowe, kamery i aparaty cyfrowe, tak aby nagrodzić jak najwięcej uczestników akcji sprzątania świata.
 
Jednak największą nagrodą dla nas wszystkich, jak co roku, jest posprzątany teren zalewu pilchowickiego. Jest też jeszcze jedna dobra wiadomość, otóż po szesnastu edycjach akcji, po raz pierwszy zauważyliśmy, że śmieci jest jednak mniej. Czyżby z pięknych terenów zalewu pilchowickiego korzystała dorosła już dzisiaj młodzież, która sprzątała w pierwszych naszych akcjach. Być może będzie w przyszłości takie spotkanie z okazji sprzątania świata, na którym nie będzie co zbierać! Ciągle mamy taką nadziej!