Elektrownia wodna Kuźnice

Elektrownię wzniósł hrabia W. Zamoyski na fundamentach jednego z XIX-wiecznych zakładów papierniczych, usytuowanych poniżej drogi na Kalatówki.

Poznaj naszą elektrownię

W maszynowni elektrowni zainstalowano dwie turbiny Francisa, z roku 1915 i 1930. W roku 2003 rozpoczęto gruntowną modernizację Elektrowni Kuźnice. Przebudowane zostały: końcowy odcinek rurociągu zasilającego i część obiektu elektrowni. Zastosowano nowatorskie rozwiązania, m.in. w technologii wytwarzania wirników turbin Francisa za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie.

Dla nowych hydrozespołów przeznaczono minimalną powierzchnię, zyskując miejsce na ekspozycję zdemontowanych maszyn i urządzeń jako zabytków techniki z początku XX wieku. Ta innowacja służy głównie ochronie środowiska. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie do minimum emisji hałasu oraz wyeliminowanie możliwości zanieczyszczenia potoku.

Wcześniej, pomimo zabezpieczeń, zdarzało się, że smary z turbin przedostawały się do wody. Obecnie zmodernizowano węzły łożyskowe, stosując materiały smarowane wodą lub łożyska bezsmarowe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu łożysk turbin wodnych wyprodukowanych między innymi z kompozytów brązu z grafitem.

Ostatnia modernizacja:
Hydrozespół nr 1 - 2003 r.  Hydrozespół nr 2 - 2004 r.

Lokalizacja

Mała Elektrownia Wodna zlokalizowana jest na potoku Bystra w Zakopanem.

Park Narodowy 

Rurociąg zasilający, kanał odpływowy i budynek elektrowni nie wyróżniały się spośród otoczenia, stanowiąc jakby integralną część krajobrazu Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Zdjęcia elektrowni

Zobacz galerię zdjęć naszej elektrowni wodnej Kuźnice

Dane techniczne

Interesujesz się informacjami na temat turbiny albo generatora elektrowni? Chcesz wiedzieć jaka jest moc instalowana albo natężenie przepływu? Kliknij "rozwiń" i poznaj dane techniczne.

 • Dane Turbozespołu  Nr 1 Nr 2
  TURBINA
  Rok budowy 2003 2003
  Typ Francis Francis
  Wytwórca ZRE Gdańsk ZRE Gdańsk
  Moc instalowana [kW] 140 140
  Natężenie przepływu [m3/s] 0,43 0,43
  Spad [m] 40 40
  Prędkość obrotowa [obr/min] 1015 1015
  GENERATOR
  Rok budowy 2003 2003
  Typ asynchroniczny asynchroniczny
  Wytwórca Emit S. A. Żychlin Emit S. A. Żychlin
  Moc [kW] 132 132
  Współczynnik mocy 0,87 0,87
  Napięcie [kV] 0,4 0,4
  Prędkość obrotowa [obr./min] 985 985