Farma fotowoltaiczna Choszczno II

Farma Choszczno II to obecnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON. Zajmuje powierzchnię 13 ha.

Lokalizacja

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tej lokalizacji.

Moc farmy

Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych.

Słoneczne megawaty TAURONA

TAURON jako kluczowy podmiot na rynku energetycznym realizuje cele Zielonego Zwrotu TAURONA, który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Poznaj naszą farmę

Choszczno II to druga tego typu instalacja w tej lokalizacji. W marcu 2021 roku TAURON oddał do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. 

Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji (Stradzewo 7-14), każda o mocy 1 MW.

Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku.

W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około  80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału.

Zdjęcia farmy 

Zobacz galerię zdjęć naszej farmy fotowoltaicznej Choszczno II